Sadece Suyla Yangın Söner mi?

Erfe Yangın Söndürme Cihazları

Sadece Suyla Yangın Söner mi?

Ateşi suyla söndürmek, bilinen en basit ve en etkili yöntemdir. Yanan bir kibrit üzerine bir avuç su dökerek onu hemen söndürebilirsiniz. Yanan bir kaç odun parçası da su ile söndürülebilir, bazen küçük yangınlarda da yoğun miktarda su kullanmak etkilidir. Burada suyun söndürmedeki gücü, oksijeni kesmesinden gelir. Peki, yangın söndürmek için su yeterli mi? Başka bir deyişle sadece suyla yangın söner mi?

Ateş ve Su

Öncelikle “ateş neden oluşur” sorusuna yanıt verelim. Eğer yanacak malzeme varsa, yeterli ısı ya da kıvılcım varsa ve bir de oksijen varsa ateş kaçınılmaz olur. Buradan yola çıkarak oksijeni kesmek yeterli diye düşünebilirsiniz. Evet, oksijen yoksa yangın söz konusu olmaz ama oksijeni su ile kesmek her zaman mümkün olmaz.

Ateş ve suyun ilişkisi, sanıldığı kadar basit değildir. İşin içine kimya girer. Yani “su, ateşi söndürür” kuramı her zaman geçerli değildir. Burada yanan maddenin niteliği belirleyicidir.

Hangi yangınlar su ile söner?

  • Katı yakıt yanıyorsa su yeter: Kağıt, tahta, kömür, halı gibi katı maddeleri su ile söndürmek mümkündür. Elbette suyun miktarı önemli.
  • Sıvı yakıt yanıyorsa su yetmez: Benzin, gaz yağı ve katran gibi maddeler yanıyorsa su söndürücü olamaz. Burada su, yangını söndüremediği gibi etrafa yayılmasına neden olabilir. Benzer şekilde kızartma yaparken yağ alev alırsa asla su sıkmayınız.
  • Metal yanıyorsa su tehlikelidir: Metal yanıyorsa üzerine su dökülmez. Burada su, hidrojen açığa çıkmasına ve bu da yangının şiddetinin artmasına neden olabilir.
  • Elektrik kaynaklı yangında su tehlikelidir: Elektrik kontağından çıkan yangınlarda suyun iletken olması nedeniyle alevlerin daha fazla alana yayılması söz konusu olur. Bu nedenle elektrik kaçaklarındaki yangınlara su sıkılmaz.

Powered by mvz bilişim